Czy herbata pomaga przy odchudzaniu?Ostatnio było o paczce od Teekanne… w TV leci reklama tej marki z Adamem Małyszem. Człowiek-czajnik Teekanne jest tam przepytywany przez Mistrza.

Zaciekawiło mnie przede wszystko pytanie o długowieczność chińczyków. Na pytanie, czy Chińczycy żyją długo dzięki herbacie, Człowiek-czajnik odpowiada: “przynajmniej od tysięcy lat głęboko w to wierzą”.

To kwintesencja tematu pt. “lecznicze właściwości herbaty”. Herbata oczywiście nie jest obojętna dla naszego organizmu, jest jednym ze zdrowszych napojów, szczególnie dobra herbata zielona. Ma wpływ na przemianę materii, ma lekkie działanie pobudzające itd.

Ale co z herbatkami odchudzającymi? Czy są skuteczne? W kiedy tylko pojawiły się na rynku, temat budzi kontrowersje.

Po pierwsze, wyjaśnijmy sobie, że za herbaty wspomagające odchudzenie nie uznajemy tych przeczyszczających, np. naparów z senesu. Regularne ich stosowanie to po prostu głupota i igranie z własnym zdrowiem.

Po drugie, wiele herbatek odchudzających ma w swoim składzie wszystko, tylko nie prawdziwą herbatę.

Po trzecie, większość badań wskazuje na zerowy lub minimalny wpływ picia herbaty na skuteczne odchudzenie bez efektu jojo.

A jednak, w pewnym sensie broniłbym herbatek jako wspomagania przy odchudzaniu. Dlaczego?

  • pijąc herbaty odstawiamy inne, bardziej szkodliwe i kaloryczne napoje (szczególnie te słodzone),
  • picie dobrej herbaty wpływa korzystnie na przemianę materii i pracę układu trawiennego – właściwy metabolizm idzie w parze ze zdrową dietą,
  • nie warto lekceważyć efektu placebo – jeśli uwierzymy, że herbata ma pozytywny wpływ, poczujemy się lepiej i będziemy mieli motywacje do podjęcia innych kroków dzielących nas od wymarzonej sylwetki.

Z ostatnim punktem może wiązać się pewne zagrożenie. Jeśli uwierzymy, że bez zmiany diety i trybu życia (ćwiczenia) uda nam się schudnąć dzięki herbacie… cóż, nie ma szans!
Zamieść opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *