Yerba mate – dlaczego warto ją pić i jak trafiła do PolskiWidujesz czasem osoby, które dzierżą w dłoni pękate naczynie z charakterystyczną rurką – słomką i z wielce zadowoloną miną popijają coś z tego dziwnego pojemniczka? Zastanawiasz się być może cóż takiego znajduje się wewnątrz i dlaczego przybywa wokół Ciebie uśmiechniętych posiadaczy oryginalnego naczynka z tajemniczym napojem? A może masz już swój komplet do zaparzania yerba mate i znasz jej smak oraz właściwości? Yerba mate – to właśnie ten wyjątkowy napar popija się z efektownych naczyń z bombillą (specjalna słomka) i na pewno warto wiedzieć więcej na jego temat.

Yerba mate – cóż to za napój?

O właściwościach historii, uprawach, rodzajach i produkcji yerba mate można opowiadać godzinami, można napisać książkę i spędzić niejeden dzień poszukując wiedzy w internecie. Skoncentrujmy się jednak na tym co najważniejsze, czyli na właściwościach coraz popularniejszej „yerby” oraz na tym w jaki sposób ten egzotyczny napój zdobył serca i podniebienia Polaków.

Yerba mate pozyskuje się z liści roślin, a konkretnie z ostrokrzewu paragwajskiego. Jak łatwo się domyślić rośnie on przede wszystkim w Paragwaju, ale uprawiany jest również z powodzeniem w Urugwaju, Argentynie i Brazylii. Oczywiście dobroczynne właściwości naparu z liści znane były już wieki temu, ale głównie „lokalnie”, czyli rdzennej ludności. Do Europy „yerba” przybyła wraz z powrotem jezuickich misjonarzy. Dlaczego katoliccy księża przywieźli ze sobą dziwne liście do zaparzania? Oczywiście ze względu na dobroczynny wpływ naparu na organizm. Dziś wiadomo, że yerba mate zawiera aż 196 aktywnych komponentów, w tym ogromną większość witamin, których potrzebuje organizm człowieka. Minerały, mikroelementy, takie jak chociażby karoten, magnez, potas, żelazo, wapń uzupełniają jej bogaty skład.

Co nam to daje?

Yerba mate wpływa pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania i zdrowia, wspiera również kuracje lecznicze. Warto wiedzieć, że:

 • stymuluje centralny układ nerwowy, poprawia koncentrację,
 • łagodzi objawy zmęczenia,

 • rozluźniana mięśnie,

 • obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie,
 • wspomaga przemianę materii i łagodzi uczucie głodu,

 • jest zalecana w profilaktyce antynowotworowej,

 • obniża poziom złego cholesterolu i podnosi poziom dobrego,

 • działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo.

Yerba mate- od przybytku głowa nie boli

„Na bogato” jest nie tylko z właściwościami yerby, ale też z jej rodzajami. Wystarczy zajrzeć do ekspertów tej dziedzinie (https://argentynalimited.pl), żeby przekonać się, że jest w czym wybierać. Podstawowe gatunki to:

 • Yerba Mate z Argentyny o największej liczbie odmian i gatunków, zdecydowanie lepsza dla „początkujących” z uwagi na delikatniejszy mniej intensywny smak,

 • Yerba Mate z Paragwaju o bardzo mocnym i intensywnym smaku,

 • Yerba Mate z Brazylii, również łagodna w smaku.

W sklepie argentynalimited.pl smakosze i nowicjusze w temacie yerba mate znajdą to, co najlepsze jeśli chodzi o asortyment oraz akcesoria. Nazwy takie jak Amanda, El Gaucho, Yer-vita, Triunfo, Cbse, Kraus, Pajarito, Selecta, brzmią znajomo? A zatem tu je na pewno znajdziecie.

Yerba na polskich dróżkach – jak to się zaczęło?

Wiemy co to jest Yreba mate, ale skąd egzotyczne yerby w naszym słowiańskim kraju? Wszak wiadomo, że Polacy nie gęsi i… swą herbatę mają, a właściwie czaj, bo od parzonej przez Rosjan herbaty zaczęła się wielka popularność tego napoju i to jeszcze w okresie zaborów. Niestety skutecznie zablokowano wówczas możliwość „rozpicia” i rozsmakowania Polaków w aromatycznej yerba mate. Warto docenić, że herbaty na dobre zdobyły nasze serca, ale musiało minąć jeszcze wiele lat, zanim liście yerby zagościły w naszych domach. Co ciekawe pionierami na tym rynku byli założyciele sklepu https://argentynalimited.pl. Znając walory smakowe i dobroczynne właściwości tego napoju z uporem godnym naprawdę ważnej sprawy nie poddawali się i próbowali przekonać polskich „tubylców” do tego wyjątkowego napoju. Na stronie https://argentynalimited.pl/pl/n/Pijesz-yerba-mate-Dowiedz-sie-jak-znalazla-sie-w-Polsce/8 znajdziemy wiele wspomnień dotyczących przecierania szlaków, czytamy np. „Patrzono na nas jak na wariatów, którzy chcą przemycić do Polski jakieś podejrzane indiańskie zioła”.

Zacznijmy jednak od początku – na yerbę w Polsce postawił wracający z emigracji Leopoldo Buderacky, który niemal od razu po upadku PRL założył firmę Argentyna Limited i postawił na import yerby. Oczywiście na początku ostrożnie, zaczynając od tego co ówcześni Polacy znali i mogli przyjąć, czyli od ekspresowych saszetek, którym daleko do magicznego naparu z suszu sączonego przez bombillę. Współwłaściciel firmy – Artur Stawicki przypomina słusznie, że nie były to jeszcze czasy „googlowania” i sprzedaży internetowej, a zatem do klientów trzeba było dotrzeć bezpośrednio i przekonać ich do yerba mate. Skutecznnymi metodami okazały się degustacje i prezentacje na przeróżnych eventach i wydarzeniach, najlepiej związanych z kulturą picia herbaty i Ameryką Łacińską. Patrząc na to, jakim powodzeniem cieszy się w Polsce yerba obecnie, można śmiało uznać założycieli firmy Argentyna Limited za ojców chrzestnych tego sukcesu. W cytowanym artykule czytamy również, że „na tle innych krajów europejskich wypadamy ponadprzeciętnie. Nasze zainteresowanie tym tematem jest spore, o czym świadczy chociażby to, że Polacy są trzecim narodem na świecie pod względem częstotliwości wyszukiwania hasła „yerba mate” w wyszukiwarce Google”.

Niektórzy uważają, że picie yerba mate stało się po prostu modne. No cóż, jeśli nawet tak jest, bez wątpienia jest to jeden z lepszych i mądrzejszych trendów. Pozytywny wpływ naparu z liści ostrokrzewu jest niezaprzeczalny, a popijanie yerby jest zdrowsze niż wspomaganie się kawą lub mocną herbatą. Nie mówiąc już o reklamowanych napojach energetycznych. Powodzenie jakim cieszy się ten egzotyczny napar świadczy również o walorach smakowych oraz przyjemności, jaką sprawia sam rytuał zaparzania, o którym oczywiście można poczytać na stronie sklepu Argentyna Limited. Znajdziemy tam także kompleksowe zaopatrzenie, nie tylko w aromatyczne herbaty, ale także wszelkie niezbędne jakże stylowe akcesoria.
Zamieść opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *